Τετάρτη 31 Δεκεμβρίου 2014

Νικηφόρος τιμονιέρης της ΜΕΝΤ ο Σπύρος Γκολίτσης

Λίγο πριν φύγει το 2014 στην Α1 βόλεϊ Ανδρών η ΜΕΝΤ πήρε μία ακόμα νίκη απέναντι στην Ορεστιάδα. Ο προπονητής της ΜΕΝΤ, Σπύρος Γκολίτσης, ο εκπρόσωπος της Φλώρινας στο Ελληνικό βόλεϊ είναι φυσικό να είναι περήφανος για την πορεία της ΜΕΝΤ.
Μια νεοφώτιστη ομάδα απέναντι στα μεγαθήρια της Α1 έχει ήδη μαζέψει 12 βαθμούς και ατενίζει τη συνέχεια του πρωταθλήματος με αισιοδοξία.
Αναλυτικά το δελτίο τύπου του αγώνα ΜΕΝΤ-Ορεστιάδα 3-1 της Volleyleague και οι δηλώσεις του Σπύρου Γκολίτση:

Η ΜΕΝΤ παρά τις απουσίες 3-1 την Ορεστιάδα
Με κορυφαίους τους Γκορτσάνιουκ, Σακογλου η ΜΕΝΤ νίκησε την Ορεστιάδα με 3-1 σετ και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς για την αποφυγή των πλέι άουτ.
Η επιτυχία αυτή έχει ιδιαίτερη σημασία καθώς επιτεύχθηκε χωρίς να αγωνίζονται με τη ΜΕΝΤ οι Σφενδυλάκης, Χατζηηλιάδης. Ο πρώτος για οικονομικούς λόγους και ο δεύτερος για οικογενειακούς λόγους. Επίσης τραυματίας αγωνίστηκε ο Μπίσετ χωρίς να κάνει επιθέσεις. Η ΜΕΝΤ σημείωσε την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα και «έπιασε» στη βαθμολογία τον Παμβοχαϊκό και την Ορεστιάδα. Στην τριπλή ισοβαθμία μέχρι στιγμή η ομάδα του Βραχατίου έχει πλεονέκτημα και ακολουθεί η ΜΕΝΤ. Η Ορεστιάδα έκανε την χειρότερη εμφάνιση της σεζόν, είχε κακή υποδοχή ενώ ο Λούνα αγωνίστηκε τραυματίας και δε μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά.
Στο 1ο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να κάνουν νευρικό παιχνίδι. Η ΜΕΝΤ είχε προβάδισμα μέχρι το 15-13 και το 18-15 αλλά η Ορεστιάδα με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 19-18. Οι ακρίτες είχαν συνέχεια το προβάδισμα από το 24-23 μέχρι το 28-27 αλλά η ΜΕΝΤ με σερί 3-0 χάρις τις επιθέσεις των Γκόρτσανιουκ, Σακόγλου και το άουτ του Λούνα τελείωσαν το σετ 30-28
Στο 2ο σετ το 6-3 για τη ΜΕΝΤ έγινε 10-6 και 18-12 για την Ορεστιάδα. Η ΜΕΝΤ μείωσε το σκορ στο 22-20 αλλά η Ορεστιάδα με σερί 3-0 έφτασε στην κατάκτηση του σετ 25-20 για το 1-1 σετ.
Ενυπωσιακό ξεκίνημα έκανε η ΜΕΝΤ στο 3ο σετ με προβάδισμα 5-0 και 7-2 χάρις το σερβίς του Σακόγλου. Στο 21-16 η Ορεστιάδα μείωσε σε 21-19 με το σερβίς του Βούλγαρου Αλεξαντρόφ αλλά η ομάδα της Τούμπας κράτησε το προβάδισμα και πήρε το σετ 25-21.
Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, αλλά η Ορεστιάδα έκανε εύκολα το λάθος. Στο 20-20 ο Γκόρτσανιουκ πήρε δύο πόντους για το 22-20 και η ΜΕΝΤ κράτησε το πολύτιμο +2 μέχρι το τέλος για το 25-23.

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Δανιηλίδου

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-0, 16-14, 19-21, 30-28
2ο σετ: 6-8, 11-16, 18-21, 20-25
3ο σετ: 8-2, 16-8, 21-16, 25-21
4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-20, 25-23

* Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 8 άσσους, 51 επιθέσεις 13 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλου

Τα σετ: 3-0 (30-28, 20-25, 25-21, 25-23)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 23 (21/41 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 16 (14/27 επ, 1 άσσος , 1 μπλοκ 78% υπ - 67% άριστες), Χρυσάφης 4 (2/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ- 47% άριστες), Μπισέτ 5 (3/4 επ, 2μπλοκ), Πάρις 9 (5/7 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αντιφάκος 10 ( 4/6 επ, 3 άσσοι, 3 μποκ) Κνάπεκ (λ - 74% υπ - 58% άριστες), Αντωνιάδης (λ, 27% υπ - 20% άριστες), Παπαϊακώβου 3 (0/3επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μάντζιος 2 (2/5 επ).

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Λούνα 11 (8/26 επ, 3 άσσοι), Τόμσον 13 (11/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκιγέρμε 8 (8/15 επ, 64% υπ- 45% άριστες, Ποτολίδης 10 (7/11 επ, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 14 (11/25 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 63% υπ - 50% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 72% υπ - 52% άριστες), Αλεξαντρόφ, Βλασακίδης, Διαμαντίδης 2 (2/5 επ, 70% υπ - 40% άριστες).

Ο προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Γκολίτσης: «Είναι μία μεγάλη νίκη που ήρθε μέσα από συντονισμένη προσπάθεια όλης της ομάδας. Ευχαριστώ όλους τους παίκτες που πάλεψαν και έκλεισαν τα κενά που δημιουργήθηκαν τις τελευταίες ημέρες. Φτάσαμε τους 12 βαθμούς που ήταν ο αισιόδοξος στόχος για τον Α΄γύρο. Είναι πολύ καλή συγκομιδή και θα συνεχίσουμε την προσπάθεια για να να αποφύγουμε τα πλέι άουτ».

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Κώστας Δεληκώστας είπε: «Δυστυχώς κάναμε κακή εμφάνιση. Στο 1ο και στο 3ο σετ είχαμε πολύ κακή υποδοχή. Ο Λούνα δε μπόρεσε να ξεπεράσει τα προβλήματα τραυματισμού και αυτό μας κόστισε στην επίθεση. Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα».