Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2013

Ποδαρικό με διπλό για τον Αμύντα

Ιδανική πρεμιέρα για τα κορίτσια του Νίκου Γιώσκου, που επικράτησαν δίκαια στα Γιαννιτσά του τοπικού Μέγα Αλέξανδρου με 27-31, μια νίκη ιστορικής σημασίας για την ομάδα, στην παρθενική της εμφάνιση στην Α1.
Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, στην συνέχεια όμως ο Αμύντας κατάφερε να διαβάσει το παιχνίδι των γηπεδούχων στην επίθεση, που στηρίζονταν στις συνεχόμενες διασταυρώσεις των περιφερειακών, με ταυτόχρονες διεισδύσεις των εξτρέμ ως δεύτερα πίβοτ στο κέντρο της άμυνας και παράλληλα να ανταπεξέλθει αποτελεσματικά στην προωθημένη 5-1 και 4-2 άμυνα τους, αξιοποιώντας στο έπακρον τους ακάλυπτους χώρους που δημιουργείτο στις θέσεις των εξτρέμ, με τις Ρακοπούλου και Συζίνου να πετυχαίνουν τα 7 από τα 17 τέρματα της ομάδας τους, στο πρώτο μέρος (10-17).
Στην επανάληψη οι παίκτριες του Αμύντα, με πρωταγωνίστριες τις Βαφειάδου (9γκ) και Μίλασιτς (7γκ) συνέχισαν να τρέχουν με σπασμένα φρένα, οικοδομώντας μια διαφορά 10 τερμάτων (14-24) με την συμπλήρωση 40λετπών αγώνα. Σε κείνο το χρονικό σημείο ο τεχνικός του Αμύντα προχώρησε σε μια σειρά αλλαγών, που επηρέασε πτωτικά την απόδοση της ομάδας και έδωσε την ευκαιρία στο Μέγα Αλέξανδρο, με κορυφαία τη Χόπτνισκα (13γκ), να ψαλιδίσει τη διαφορά.
Ωστόσο η καταλυτική παρουσία της Τσιομπάνου στην άμυνα σε συνάρτηση με την καλή παρουσία της Θωμαή κάτω από τα δοκάρια, δεν άφησαν περιθώρια στο συγκρότημα του Γιώργου Γιουλβανίδη να κυνηγήσει κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση ( -4 27-31)
Το τέλος του αγώνα, βρήκε τους φιλάθλους του Αμύντα να χειροκροτούν τις παίκτριες, για το αποτέλεσμα και τον ζήλο που επέδειξαν στον αγωνιστικό χώρο.
«Αν εξαιρέσουμε το τελευταίο δεκάλεπτο είμαι ευχαριστημένος. Ελέγχαμε το παιχνίδι σε όλη την διάρκεια του ματς. Ξεκινήσαμε με το δεξί το πρωτάθλημα. Αυτή η νίκη μας δίνει κουράγιο για την συνέχεια», ήταν το σχόλιο του τεχνικού του Αμύντα Νίκου Γιώσκου.

Διαιτητές: Κατσίκης Κ. – Μιχαηλίδης Μ.
5λεπτα: 2-4, 4-5, 6-8, 7-11, 8-13, 10-17 (ημχ.), 12-20, 15-24, 17-27, 19-28, 25-30, 27-31

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Γιώργος Γιουλβανίδης): Γιάντση, Μπατζαρακούδη, Παπαδόπουλου Ι. 2, Ανδρίτσου 4, Ιωαννίδου 1, Τσιτσούκη 1, Χόπτνισκα 13, Τροχίδου 1, Φράγκου 1, Αναστασίου 2, Παρασκευαϊδου, Γιουλβανίδου 2.
Δίλεπτες Αποβολές: 6 , Πέναλτι: 7/7, Κόκκινη: 48:24 Αναστασίου (3 δίλεπτες)

ΑΜΥΝΤΑΣ (Νίκος Γιώσκος): Κόρρα, Τσουτσουλάκη 2, Μπάντη, Γεωργιάδου, Παπαβασιλείου, Σκόδρα Τζούλια 1, Ρακοπούλου 4, Γαλμπάδη, Μίλασιτς 7, Τσιομπάνου 3, Ταιρίδου, Σκόδρα Τάνια, Συζίνου 5, Βαφειάδου 9, Νούσια.
Δίλεπτες Αποβολές: 6-4, Πέναλτι: 2/2