Τρίτη 26 Μαρτίου 2013

Νίκη για τις γυναίκες του Φιλώτα

Νίκη με σκορ 28-20 για την ομάδα γυναικών του Φιλώτα Μ.Π.Σ. στον αγώνα της Α2’ Εθνικής με τον Α.Ο Κοζάνης που διεξήχθη στο Δ. Α. Κ. Αμυνταίου το Σάββατο 23/3/13. Σε γενικές γραμμές ήταν ένας αγώνας όπου η κακή απόδοση και τα πολλά τεχνικά λάθη από τις 2 ομάδες ιδίως στο πρώτο ημίχρονο συνετέλεσαν στο να είναι φτωχός σε θέαμα και σασπένς.
Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ αργό ρυθμό, ίσως και λόγω του σιβηρικού ψύχους που επικρατούσε στο ΔΑΚ Αμυνταίου. Το σκορ άνοιξε ο Φιλώτας με γκολ της Κατωτοικίδου αλλά στην συνέχεια η νεανική ομάδα της Κοζάνης εκμεταλλευόμενη τα πολλά τεχνικά λάθη του «παγωμένου» Φιλώτα έκανε σε 2 λεπτά το +4. Το αποτέλεσμα ήταν οι γηπεδούχοι να ξυπνήσουν απότομα από την χειμερία νάρκη τους και να αρχίσουν να παίρνουν πιο ζεστά το παιχνίδι ανεβάζοντας γρήγορα ρυθμό. Έτσι στο 15ο λεπτό ισοφάρισαν και πήραν το προβάδισμα για 1 γκολ. Οι φιλοξενούμενες όμως ενθαρρυμένες από την μέτρια εμφάνιση του Φιλώτα πάλευαν και διατηρούσαν την διαφορά στο 1 γκολ συνεχώς μην αφήνοντας τον να χαλαρώσει ούτε λεπτό. Έτσι το ημίχρονο βρήκε τις 2 ομάδες με σκορ 13-12 υπέρ του Φιλώτα.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Φιλώτας ξεκίνησε πολύ δυνατά, με ικανοποιητικό ρυθμό, διορθώνοντας έτσι τα λάθη του αναιμικού πρώτου ημιχρόνου και κερδίζοντας πολύ γρήγορα διαφορά 8 γκολ. Η Κοζανίτισες ανήμπορες να ακολουθήσουν τον Φιλώτα έκαναν ότι μπορούσαν για να υπερασπίσουν το τέρμα τους αλλά η κόπωση και η απειρία δεν τις βοήθησε καθόλου. Έτσι χωρίς πολλά απρόοπτα το ζευγάρι των διαιτητών Λαζαρίδη - Τέμη σφύριξε την λήξη με σκορ 28-20 υπέρ του Φιλώτα.
Το Δ.Σ. τους συλλόγου συγχαίρει τις αθλήτριες του για την νίκη τους αλλά θέλει να εκφράσει τον έντονο προβληματισμό του για την μέτρια εμφάνιση απέναντι σε μια άπειρη ομάδα. Τέλος τονίζει ότι περιμένει καλύτερες εμφανίσεις στον μέλλον αντάξιες της εικόνας της ομάδας.
Συνθέσεις ομάδων:
Φιλώτας Μ.Π.Σ.: (Λιότσκα Θ. – Κούπας Δ.) Κλάζογλου Ε. (4), Κατωτοικίδου Α. (9), Φυλάκη Φ. (4), Βογιατζή Μ. (1), Γκάτσιου Α. (1), Τσουτσουλάκη Σ. (8), Παραστατίδου Σ. (Τ.Φ), Αβραμίδου Γ., Χαριτοπούλου Ο., Στρατάκη Ε. (1).
Πέναλτι: 4/4 Δίλεπτες: 1
Α. Ο. Κοζάνης: (Μιχαηλίδης Α.) Ταρνανίδου Μ. (6), Γκουντιου Ε. (1), Γάτα Δ. (6), Βαχτσεβάνου Κ., Τσιμπερδώνη Δ., Γκούντιου Ο. (1), Μανακίτσα Ν. (4), Σαββουδη Δ. (2),
Πέναλτι: 2/2 Δίλεπτες: 1
Δεκάλεπτα: 5-4, 9-8, 13-12 & 21-13, 24-16, 28-20.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
Στενάχωρη ήττα και άσχημη εμφάνιση από τις παγκορασίδες του Φιλώτα Μ.Π.Σ. οι οποίες έχασαν από την αντίστοιχη ομάδα του Εθνικού Κοζάνης, με σκορ 35-16 στον αγώνα που έγινε την Κυριακή 24/3/13 στην Κοζάνη.
«Την στιγμή που θα αρχίσεις να συζητάς τι θα κάνεις άμα χάσεις, έχεις χάσει ήδη».
Έτσι και ο Φιλώτας ξεκίνησε με κακή ψυχολογία και παγωμένος απέναντι σε έναν Εθνικό αποφασισμένο να κερδίσει αλλά χωρίς να έχει κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα. Το παραπάνω κλίμα είχε σαν αποτέλεσμα οι αθλήτριες του Φιλώτα να κάνουν συνεχώς λάθη τεχνικής στην επίθεση και να μην παίζουν καλή και οργανωμένη άμυνα. Έτσι το ημίχρονο βρήκε τον Εθνικό να προηγείται με σκορ 15-8.
Στην επανάληψη και παρά τις οδηγίες της προπονήτριας Λιότσκα Θ. οι φιλοξενούμενες μπήκαν αποφασισμένες να χάσουν, με έκδηλο εκνευρισμό ανάμεσα τους, οποίος τις οδήγησε σε πληθώρα χαμένων ευκαιριών στην επίθεση καθώς και σε έλλειψη αγωνιστικότητας στην άμυνα. Έτσι και χωρίς ουσιαστικό αντίπαλο ο Εθνικός Κοζάνης πήρε άνετα το ροζ φύλλο του αγώνα με τελικό σκορ 35-16.
Το Δ.Σ. του συλλόγου εκφράζει την δυσαρέσκεια του για την κακή εμφάνιση απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Επιθυμεί δε να τονίσει ότι τέτοιες εμφανίσεις αδικούν κυρίως τις νεαρές αθλήτριες του, μην αφήνοντας να φανεί η δουλειά και ο κόπος που κάνουν στις προπονήσεις. Τέλος ελπίζει ότι ο συγκεκριμένος αγώνας θα αποτελέσει μια χρήσιμη και διδακτική εμπειρία για το μέλλον.
Σύνθεση Φιλώτα Μ.Π.Σ: (Λιότσκα Θ.) Τετεδάκη Χ. (ΤΦ), Κατσικαράκη Κ. (ΤΦ), Χατζηιωάννου Χ. (4), Ζαρογιάννη Ζ. (2), Κιοσέ Δ. (3), Στρατάκη Ε. (2), Θεοδωρίδου Α., Τραγαράκη Ε. (4), Ελευθερίου Μ. (1), Κιοσέ Μ. (1), Κιοσέ Κ.

ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ
Στον αγώνα για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος μίνι κοριτσιών, που έγινε στην Κοζάνη την Κυριακή 24/3/13 η ομάδα των μίνι κοριτσιών του Φιλώτα Μ.Π.Σ έχασε από τον Φ.Σ Εθνικό Κοζάνης με σκορ 14-32.
Σε γενικές γραμμές ήταν ένας αγώνας που πρόσφερε πλούσιο θέαμα, πολύ όμορφες στιγμές σε όλους τους παραβρισκόμενους αλλά και σκληρές μονομαχίες. Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες με τον Φιλώτα να προσπαθεί να βρει τα πατήματα του στην άμυνα και να διορθώνει τα λάθη του στην επίθεση και με τον Εθνικό να διεκδικεί στα ίσα την νίκη. Το δεύτερο ημίχρονο όμως οι φιλοξενούμενοι λύγισαν μπροστά στον πιο έμπειρο αντίπαλο αλλά παρ’ όλα αυτά δεν το έβαλαν κάτω και αγωνίζονταν συνεχώς ως την λήξη του αγώνα με σκορ 14-32.
Το Δ.Σ του συλλόγου παρά την ήττα τους συγχαίρει τις νεαρές αθλήτριες του για την προσπάθειά και αγωνιστικότητά τους απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο, ελπίζει να ευχαριστήθηκαν την συμμετοχή τους στον αγώνα και τις προτρέπει να βελτιώσουν την απόδοση τους μέσα από συνεχή προπόνηση.
Σύνθεση Φιλώτα Μ.Π.Σ: (Κούπας Δ. – Τσουτσουλάκη Σ.) Γκώγκου Π. (2), Πουρπούρογλου Α. (5), Ανδρεάδου Χ. (2), Κιοσέ Κ. (3), Δούμκου Ο. (ΤΦ), Κατσουπάκη Α., Ρόμπε Ε. (1), Νικολάου Μ., Αρκουδοπούλου Σ., Λιάκου Δ., Πετσοπούλου Σ., Οκλαλιώτη Χ. (1), Ρόμπη Α.

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ
Νίκη για τους παμπαίδες του Φιλώτα Μ.Π.Σ με σκορ 20-11 επί της αντίστοιχης ομάδας του Α.Ο. Καστοριάς στον αγώνα που έγινε την Κυριακή 24/3/13 στο ΔΑΚ Αμυνταίου.
Αναλυτικότερα η ομάδα του Μάκη Κιοσέ επιβλήθηκε άνετα απέναντι στον Α.Ο Καστοριάς για δεύτερη φορά κερδίζοντας σε όλους τους βασικούς τομείς του παιχνιδιού. Οι συνεχείς αιφνιδιασμοί και η καλή άμυνα εκτόξευσαν γρήγορα την διαφορά στο σκορ διαμορφώνοντας το στο 9-4 στο τέλους του 1ου ημιχρόνου. Στο 2ο ημίχρονο είχαμε μια επανάληψη του ίδιου σκηνικού με τους γηπεδούχους να μην αφήνουν τους φιλοξενούμενους να χαλαρώσουν ούτε λεπτό. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε νικήτρια την ομάδα του Φιλώτα με τελικό σκορ 20-11.
Καλύτεροι παίκτες του αγώνα ήταν οι Κιοσές Δ. με 5 γκολ και ο εξαιρετικός Καλομηνίδης με 5 γκολ, δεν πρέπει να παραλείπουμε την πολύ καλή εμφάνιση του Παπαδόπουλου Π. στα goal post της ομάδας.
Το Δ.Σ συγχαίρει τους αθλητές του και τους εύχεται να έχουν μια ακόμα καλύτερη συνέχεια στο πρωτάθλημα τους.
Σύνθεση Φιλώτα Μ.Π.Σ. : ( Κιοσές Μ.) Παπαδόπουλος Π. (ΤΦ), Κιοσές Δ. (5), Τουζταρής Κ. (1), Karas D., Τανίδης Τ., Ζαρογιάννης Ι. (4), Ράντογλου Σ. (3), Μπεκιάρης Γ., Μουταφίδης Μ. (1), Καλομηνίδης Δ. (5), Πιχτράκης (1).