Τρίτη 26 Μαρτίου 2013

Έκανε το χρέος του ο Αμύντας!

Ο Αμύντας έκανε το χρέος του στην αναμέτρηση με την Αναγέννηση Άρτας, παρά τις βασικές απουσίες των Δημητρίου, Χατζηπέτρου, Ελευθεριάδη, Παπαχρήστου, Ψωμά, Ιωαννίδη, Ρόμπη και Πετρίδη, οι παίκτες του Ζαφείρη Μπεκερίδη δεν πτοήθηκαν και διεκδίκησαν δυναμικά τη νίκη, ωστόσο η επιθετική δυστοκία και ένα τέρμα των Αρτινών στο τελευταίο λεπτό ήταν αρκετά ώστε ο Ηπειρώτικος σύλλογος να φύγει από το Αμύνταιο με το δίποντο της νίκης (19-20), αποτέλεσμα που τον έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας, με τον Αμύντα να διατηρείται στην 3η θέση, αλλά να μένει και τυπικά εκτός διεκδίκησης της πρωτιάς στον όμιλο.
Με τις δύο ομάδες να κινούνται σε ρηχά νερά, η Αναγέννηση παίζοντας πιο μεστά και με τις βοήθειες που πήρε επιθετικά από τους Λάιο 6γκ. και Βάρη 5γκ. κατάφερε μετά το 12λεπτο να οικοδομήσει μια διαφορά 3τερμάτων, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου 30λέπτου (11-8).
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, με αιχμές τους Παναγιωτίδη 6γκ. και Κάντζη 6γκ., ισορρόπησαν την αναμέτρηση, έφτασαν 4φορές στο -1, αλλά τα επιπόλαια και αβίαστα λάθη στην πάσα και την τελική προσπάθεια, έδιναν βαθιές ανάσες στην Αναγέννηση που ξέφυγαν στο 50λεπτό εκ νέου με 3τέρματα 16-19.
Ο Αμύντας πετυχαίνοντας σερί 3-0,έφερε για πρώτη φορά το παιχνίδι στα ίσια, 19-19 στο 57λεπτό, όμως το τέρμα του Διάρα από τα 10μ. λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, χάρισε τη νίκη στην Άρτα, καθώς στον υπολειπόμενο χρόνο οι γηπεδούχοι δεν ευτύχησαν να πετύχουν κάποιο τέρμα.
Ο παίκτης του Αμύντα Βαγγέλης Ζαφειρίδης σχολίασε: «Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και παρά τις πολλές απουσίες βασικών παικτών, διεκδίκησε στα ίσια τη νίκη, όμως η ατυχία σε συνδυασμό με τις λανθασμένες επιθετικές επιλογές, μας στέρησαν ένα θετικό αποτέλεσμα. Έχουμε 2 ακόμα παιχνίδια , πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, όπου θα πάμε με το ίδιο ζήλο να τα κερδίσουμε».
Δεκάλεπτα: 2-4, 4-8, 8-11(ημχ), 14-15, 16-19,
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης Β.- Πήτας Δ.
ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ (Ζ. Μπεκερίδης): Θεοχαρίδης (τφ), Κάντσης 6, Παπαϊωάννου 1, Τοϊτος 1, Θωμαΐδης, Τσιτιρέκης, Κοσμίδης 2, Παναγιωτίδης 6, Ζαφειρίδης 1, Καλαιτζίδης, Λιάσης (τφ), Ηλίας 1, Μπάντης (τφ), Γιαννιτσόπουλος 1.
Δίλεπτες Αποβολές: 3 Πέναλτι: 4/5
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Ν. Κολιούλης): Διάρας 2, Κωνσταντίνου, Κολιούλης 1, Φλούδας 3, Κωσταδήμας 1, Γιαννακας, Γιαμούρης, Λάϊος 6, Βαρής 5, Δεληκούρας, Θάνος, Λάκκας 2.
Δίλεπτες Αποβολές: 5, Πέναλτι: 0/2