Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

Νίκη για τις Σάρισες σε αγώνα θρίλερ

Νέα νίκη 4-3 σημείωσε η αντρική ομάδα των ΣΑΡΙΣΩΝ σε βάρος της ομάδας της Κοζάνης. Αντίθετα, η γυναικεία ομάδα ηττήθηκε με σκορ 1-4 από την αντίστοιχη ομάδα της Κοζάνης.
Την Κυριακή 24/2/13 οι ΣΑΡΙΣΕΣ αντιμετώπισαν στη Φλώρινα την ομάδα Σ.Ε.Α. Κοζάνης στο πλαίσιο του πρωταθλήματος Β΄ Εθνικής Δυτικής Μακεδονίας. Η αντρική ομάδα προέρχονταν από δύο συνεχόμενες νίκες και ήθελε να διατηρήσει το νικηφόρο σερί της, έτσι ώστε να μείνει κοντά στη διεκδίκηση του τίτλου. Ο αγώνας που ακολούθησε ήταν ένα πραγματικό θρίλερ, καθώς διήρκησε 3 ώρες και κρίθηκε στον τελευταίο πόντο του τελευταίου παιχνιδιού. Στην αρχή οι ΣΑΡΙΣΕΣ προηγήθηκαν με τον Σουμπάση (3-0), για να ακολουθήσουν τρεις συνεχόμενες ήττες για τον Ιωαννίδη (0-3), Λυγούρα (1-3) και στο διπλό για τους Σουμπάση και Λυγούρα (2-3). Έτσι το σκορ διαμορφώθηκε σε 1-3 υπέρ της Κοζάνης και όλα έδειχναν ότι δύσκολα η φιλοξενούμενη ομάδα θα έχανε τον αγώνα. Οι παίκτες μας όμως βρήκαν δυνάμεις κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν σε 3-3 με τους Σουμπάση (3-0) και Λυγούρα (3-0). Το τελευταίο παιχνίδι ήταν και το πιο αγωνιώδες. Στην αρχή ο Ιωαννίδης προηγήθηκε του αντιπάλου με 2-0, στη συνέχεια όμως ισοφαρίστηκε 2-2. Στο τελευταίο σετ οι αντίπαλοι πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι που στο τέλος ο Ιωαννίδης πιο ψύχραιμος πήρε το σετ 13-11, το παιχνίδι 3-2 και έτσι οι ΣΑΡΙΣΕΣ νίκησαν στο αμφίρροπο αυτό αγώνα με τελικό σκορ 4-3. Η νίκη αυτή, έκτη στο φετινό πρωτάθλημα έφερε την ομάδα της Φλώρινας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από τα Γιάννενα. Στους επόμενους και τελευταίους αγώνες οι ΣΑΡΙΣΕΣ θα ταξιδέψουν σε Βέροια και Έδεσσα και θα προσπαθήσουν να επαναλάβουν ανάλογες επιτυχίες. Συγχαρητήρια στα αγόρια!!
Παράλληλα με την αντρική ομάδα αγωνίστηκε και η γυναικεία. Τα κορίτσια προσπάθησαν πολύ, όμως για άλλη μια φορά δεν μπόρεσαν να γευτούν τη νίκη. Τελικό αποτέλεσμα 1-4 υπέρ της Κοζάνης.