Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2013

2η σερί νίκη για τον Αμύντα Αμυνταίου

Πολύ πιο δύσκολα απ ότι δείχνει το τελικό 23-29, επικράτησε ο Αμύντας της ουραγού Ακαδημίας Φλώρινας, στην προτελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Β Εθνικής ανδρών
Η ομάδα του Αμύντα, αγωνιζόμενη με πολλές απουσίες, είχε διακυμάνσεις στην απόδοση της, με συνέπεια η γηπεδούχοι να βρίσκονται κοντά στο σκόρ, εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι παίκτες του Ζαφείρη Μπεκερίδη καθάρισαν το παιχνίδι, με τους Κάντζη (11γκ), Χατζηπέτρου (6γκ) και Παπαχρήστου (5γκ) να παίζουν καθοριστικό ρόλο στην διαμόρφωση του αποτελέσματος.
Οι παίκτες του Τέλη Καζαντζίδη αιφνιδίασαν τον Αμύντα και προηγήθηκαν 3-1 στα πρώτα 5λεπτά της αναμέτρησης, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα , με καλή άμυνα και εύστοχες επιθετικές ενέργειες, πραγματοποίησαν σερί 6-0 και προηγήθηκαν με 3-7 στο στα μισά του Α μέρους.
Οι Φλωρινιώτες ανέβασαν στροφές και εκμεταλλευόμενοι τις δίλεπτες αποβολές του Αμύντα, πήραν βραχεία κεφαλί στο σκορ 10-9 στο 24 λεπτό. Οι παίκτες του Ζαφείρη Μπεκεριδη δεν πτοήθηκαν , καθώς στα τελευταία 6λεπτά πέτυχαν ισάριθμα τέρματα, ενώ δέχτηκαν μόλις 1, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +5 11-16.
Στην επανάληψη και ενώ το παιχνίδι έδειχνε να κυλάει υπέρ του Αμύντα, το αριθμητικό μειονέκτημα με το οποίο αγωνίζονταν οι παίκτες του Αμύντα από 42-48λεπτό, παίζοντας ακόμα και με 4παίκτες, επέτρεψε στους παίκτες της Ακαδημίας,με επιθετικούς εκφραστές τους Μάλλιο (9γκ) και Μαγγόνα (6γκ), να κάνουν με τη σειρά τους ένα σερί 5-0 (20-22), μπαίνοντας εκ νέου στην διεκδίκηση του παιχνιδιού.
Όμως και πάλι ο Αμύντας, έδειξε ανακλαστικά, με καλό πρεσάρισμα στην περιφέρεια τον γηπεδούχων, κέρδισε αρκετές φορές την μπάλα , μετουσιώνοντας όλες τις ευκαιρίες που του δόθηκαν σε γκολ, φτάνοντας έτσι στη δεύτερη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα.
Δεκάλεπτα: 3-4,7-9,11-16 (ημχ), 15-20, 20-24, 23-29
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος Μ. – Λινάρδος Ν.
Ακαδημία των Σπορ (Καζαντζίδης Π.): Μάλλιος 9, Μαγγόνας 6, Τράϊκος, Νάκος, Πηλίδης, Σουμπάσης 3, Ιωάννου 1, Σαπουτζής 1, Τραίτσης 2, Κοσμάτος 1, Τσιούλης.
Πέναλτι: 3/7, Δίλεπτες Αποβολές: 7
Αμύντας Αμυνταίου (Ζ. Μπεκερίδης): Κάντσης 11, Λιάσης (τφ), Θωμαΐδης, Παπαϊωάννου 1, Παναγιωτίδης 4, Κοσμίδης 1, Ζαφειρίδης, Χατζηπέτρου 6, Παπαχρήστου 5, Πετρίδης 1, Γιαννιτσόπουλος, Θεοχαρίδης (τφ).
Πέναλτι: - , Δίλεπτες Αποβολές: 9